Stomatologia zachowawcza jest główną dziedziną stomatologii zajmującą się zapobieganiem i leczeniem próchnicy zębów. Jest to obecnie najczęstsza choroba zębów wywoływana przez bakterie. Bakterie w jamie ustnej wytwarzają kwas, który demineralizuje twarde tkanki zęba, co prowadzi do próchnicy. Nowoczesna diagnostyka umożliwia wczesne wykrycie zmian i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Zaplanowane wcześniej zachowawcze leczenie stomatologiczne wzmacnia strukturę zęba a co za tym idzie zwiększa jego odporność na pojawiające się bakterie. Nasz gabinet dokłada wszelkich starań, aby materiały na jakich pracujemy ściśle przypominały naturalne zęby pacjenta a tym samym  pozwoliły finalnie osiągnąć doskonałą i pożądaną estetykę.

Próchnica to choroba społeczna z którą boryka się większość ludzi. Jeżeli nie dbamy odpowiednio o płytkę nazębną, i nie usuwamy z niej mechanicznie bakterii poprzez szczotkowanie i nitkowanie choroba zaczyna się rozwijać w zastraszająco szybkim tempie. Zęby są demineralizowane przez kwas produkowany przez bakterie i w konsekwencji ulegają znacznemu osłabieniu. Nieleczona próchnica może zniszczyć twarde tkanki zębów a co za tym idzie doprowadzić do ich utraty. Warto także wiedzieć, że na stan naszego uzębienia ma wpływ przede wszystkim nasza dieta, która oparta na spożywaniu produktów z dużą zawartością cukru- nigdy nie będzie naszym sprzymierzeńcem. 

Najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy zębów jest dokładna, codzienna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u lekarza dentysty.

Stomatologia zachowawcza może leczyć wczesne i zaawansowane zmiany próchnicowe bezboleśnie i mało inwazyjnie. W leczeniu zębów próchnicowych stosuje się bowiem różne metody, w zależności od stopnia ich zaawansowania. Profilaktyka o której należy tu wspomnieć polega głównie na usuwaniu kamienia nazębnego, aby zapobiec kumulacji bakterii. Samo leczenie natomiast polega na odwróceniu procesu chorobowego, a jeśli jest taka konieczność-  jak najwcześniejsze leczenie zmian próchnicowych.

Gabinet Eldentica przypomina-im wcześniej zauważone zostaną zmiany próchniczne, tym skuteczniejsze będzie ich leczenie.