Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Niestety problemy z tkankami wokół zębów są powszechnie występujące.
O czym powinien wiedzieć pacjent?
Choroba zapalna przyzębia ma trzy etapy.
Zapalenie dziąseł występuje, gdy płytka nazębna nie jest usuwana poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie, a bakterie zawarte w płytce nazębnej uwalniają toksyny, które podrażniają tkankę dziąseł, powodując zaczerwienienie i obrzęk. Wówczas osłabione dziąsła krwawią podczas szczotkowania i nitkowania. Na tym etapie zmiany są jeszcze odwracalne, ponieważ kość i tkanka łączna podtrzymująca zęby nie są jeszcze naruszone.
Zapalenie przyzębia jest spowodowane płytką nazębną, która przez długi czas gromadziła się pod dziąsłami. Tworzą się tam tzw. kieszonki dziąsłowe, do których mogą dostawać się resztki pokarmu, a także płytka nazębna. Wraz z upływającym czasem nagromadzony kamień nazębny prowadzi do nasilenia się stanu zapalnego i krwawienia dziąseł. Dziąsła zaczynają się cofać, ponieważ kamień nazębny naciska na nie, a przyleganie między zębami i dziąsłami znacznie się pogarsza. Dzięki odpowiedniemu leczeniu stomatologicznemu i dokładnej higienie prowadzonej w warunkach domowych zwykle jeszcze można uniknąć dalszych uszkodzeń.
Postępujące zapalenie przyzębia to długotrwała i przewlekła postać choroby dziąseł, w której kość wokół zębów ulega zanikowi na skutek działania bakterii. Jest to stan zapalny całego przyzębia, w tym dziąseł, kości i włókien więzadła przyzębia, które podtrzymują zęby. W takiej sytuacji zęby zaczynają tracić stabilność i chwieją się . Tego typu przypadłość może wpłynąć także na zgryz. Intensywne leczenie może okazać się już nieskuteczne i ostatecznie konieczne będzie usunięcie zęba.
Objawy, które powinny skłonić do wykonania przeglądu periodontologicznego:
- Zaczerwienienie, obrzęk i ból dziąseł.
- Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania.
- Obserwowalny efekt "wydłużania się zębów"- jest to spowodowane cofaniem się dziąseł.
- Tworzenie się kieszeni dziąsłowych–( to wrażenie, że zęby i dziąsła są od siebie oddzielone)
- Pojawiające się zmiany w zgryzie
- Ropny wysięk wyciekający spomiędzy zębów i dziąseł.
- Nieprzyjemny oddech