Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowiechołkowych.

Leczenie endodontyczne- zwane również leczeniem kanałowym- pozwala na uratowanie chorego  zęba w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, infekcji bakteryjnej, czy uszkodzenia korony zęba. Uszkodzenie korony zęba może nastąpić w wyniku rozwijającej się próchnicy lub urazu (złamania). Dzięki nowoczesnym metodom stosowanym przez gabinet Eldentica podczas leczenia endodontycznego znacznie wzrasta możliwość wyleczenia i zachowania zęba, który wcześniej kwalifikowałby się do usunięcia.  

Leczenie endodontyczne polega na mechanicznym opracowaniu kanału korzeniowego, usunięciu chorej miazgi z komory zęba i kanałów, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu materiałami do tego przeznaczonymi. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu jednorazowych, sterylnych narzędzi i pod nadzorem radiologicznym. 

Etapy leczenia kanałowego: 

  1. Po oględzinach chorego zęba, i (w niektórych przypadkach ) wspomagając się zdjęciem RTG stomatolog endodonta podejmuje decyzję co do kierunku dalszych działań.
  2. Następnie przystępuje do usunięcia zmian próchnicznych, a po zatruciu (lub podaniu silnego środka znieczulającego) usuwa zainfekowaną miazgę z kanałów korzeniowych i komory zęba. Podczas tego zabiegu lekarz przygotowuje dokładnie kanały do wypełnienia.
  3. Zdezynfekowane i osuszone kanały zębowe zostają szczelnie wypełnione. 
  4. Odbudowana zostaje korona zęba poprzez zastosowanie materiału światłoutwardzalnego. W niektórych wypadkach odbudowa następuje w drodze uzupełnienia protetycznego w postaci korony ceramicznej lub metalowo-porcelanowej.

Zawsze warto skonsultować się z naszym gabinetem, który pomoże podjąć właściwą decyzję co do dalszego postępowania z chorym zębem. Podjęcie leczenia endodontycznego jest bezsprzecznie optymalne dla pacjenta. Poza tym forma ta jest zdecydowanie tańsza i mniej inwazyjna niż zastosowanie uzupełnień protetycznych czy implantów. Nie sposób także wspomnieć, że główną zaletą leczenia kanałowego jest możliwość zachowania swojego zęba przez długi czas bez objawów bólowych. 

W miarę możliwości leczenie stomatologiczne w gabinecie Eldentica przeprowadzane jest na jednej wizycie.

Nasz gabinet stomatologiczny rekomenduje, że zęby powinny być kontrolowane co najmniej raz w roku.