Chirurgia stomatologiczna to dziedzina łącząca w sobie zagadnienia z zakresu stomatologii jak i chirurgii. Specjalizuje się w operacyjnym leczeniu  min. szczęki czy żuchwy. 

Podstawowym i najczęściej spotykanym zabiegiem na jaki zgłaszają się pacjenci do gabinetu chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba. 

Istnieje kilka podstawowych wskazań do usunięcia uzębienia.  Chory ząb należy usunąć z powodu rozszerzającego się procesu patologicznego w tkankach  przyzębia. Niekiedy ząb usuwa się w profilaktyce, która ma zapobiec dalszej szerzącej się infekcji w jamie ustnej. Zawsze przed ekstrakcją konieczne jest przeprowadzenie konsultacji stomatologicznej, obejmującej dokładny wywiad, który uwzględni dolegliwości pacjenta, przyjmowane leki- a zwłaszcza te, które mają wpływ na proces krzepnięcia krwi. Podczas takiego wywiadu lekarz stomatolog musi dopytać o współistniejące choroby, które mogą stanowić przeciwwskazanie do w/w zabiegu. Gabinet Eldentica zaleca pacjentom, aby mieć ze sobą listę przyjmowanych na stałe leków (dot. to zwłasza osób starszych), bądź leków, jakie były przyjmowane w ostatnim czasie. Takie przygotowanie usprawni wizytę i wykluczy sytuacje w której pacjent mógłby o którymś leku zapomnieć.

Każdy zabieg chirurgiczny poprzedzony jest zastosowaniem znieczulenia miejscowego. 

Gabinet Eldentica zwraca uwagę na to, że każdy przypadek jest oceniany indywidualnie i nawet w sytuacji nietolerancji znieczulenia możliwe jest wykonanie zabiegu bez bólu.

Każda interwencja chirurgiczna wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, nawet jeśli chodzi o tak powszechny zabieg jak ekstrakcja zęba. Kluczowe jest więc - dla zapewnienia prawidłowego procesu rekonwalescencji po zabiegu-  bezsprzeczne przestrzeganie podstawowych zaleceń lekarza dentysty.  

Nasz gabinet stomatologiczny - obok ekstrakcji zębów-  zajmujesię również leczeniem ropni okołozębowych, tamowaniem krwawień poekstrakcyjnych, leczeniem zapaleń zębodołów.